Digitalni, živin, trakice, narukvica, duda ili ...?
U pripremi za bebu osim robice, kozmetike i pelena ono najbitnije za zdravlje je toplomjer. Koji koristiti. Obišla sam ljekarne, trgovine, centre i raspitala se kod roditelja koji su to sve iskusili..
No najbitnije je i kod lječnika koji će na temelju dobrog toplomjera i mjeriti da li ste došli stvarno zbog virusa ili bakterije ili je proslijedi tehnička greška a u čekaonici gužva..
Svi smo odrasli na dobar stari živin toplomjer.. Da stvar bud čudna taj toplomjer svi koriste i dugo traje a jedini je problem što se čeka malo duže a bebe su nemirne..
Preporučavam korištenje starih toplomjera.. Iako zbog brzine digitalnih treba 3 puta izmjeriti te uzeti sredinu no nemojte mjeriti blizu izvora topline i nakon hranjenja ili igre.
Neke nove vrste toplomjera možda beba neće moći ni koristiti ukoliko ne duda a novorođenčad isključuju puno toplomjera koje su u ponudi.
Što je vama praktično i da li možete izdvojiti novčana sredstva za testiranje kao prvo a onda za uporabu toplomjera gdje je i rizik koliko će te koristiti isti. I naravno da vas potsjetim da većina EU proizvoda s greškom završe kod nas "balkance" stoga svakako garanciju na proizvod i provjerite zaštitu potrošača...
Pronašla sam i sličan zaključak na ovoj stranici kao i pregled + i - koj pojedinih toplomjera:
http://www.klinfo.hr/djeca-2/bebe/toplomjeri-za-djecu-koji-je-najbolji-za-nas/
Na tržištu postoji veliki broj različitih toplomjera. Svi oni mjere isto – tjelesnu temperaturu djeteta, ali svaki na drugačiji način. Donosimo pregled različitih vrsta dječjih toplomjera, pluseve i minuseve svakog od njih, što će vam možda olakšati izbor najidealnijeg za vašeg mališana. Djeca s neugodom i nemirom trpe mjerenje temperature, pa možda način mjerenja olakša taj nužni postupak.
Digitalni toplomjer
Standardni digitalni toplomjeri, koji koriste elektronične toplinske senzore kako bi izmjerili tjelesnu temperaturu, mogu se koristiti rektalno, ispod pazuha ili stavljanjem u usta. Najtočniji rezultati kod beba dobivaju se ako se koristi rektalno. Kod malo veće djece i odraslih, oralno očitanje točnije je od onog ispod pazuha, no usta trebaju biti zatvorena.
+
Mjerenje je relativno brzo. Unutar minute dobit ćete signal u vidu jednog “biiip” i temperatura se može očitati. Plus je i to što se može upotrijebiti na tri spomenuta mjesta te je prikladan i za novorođenčad i za bebe, djecu i odrasle.
-
Roditelji će osjetiti neugodu i teško izmjeriti djetetu temperaturu rektalno. Liječnici to niti ne preporučuju zbog opasnosti od ozljeda (bez obzira što se tako radilo u našim generacijama). Ukoliko je dijete baš jelo ili pilo, treba pričekati barem 15 minuta prije mjerenja oralnim putem. Uzmite u obzir da ukoliko ipak toplomjer koristite rektalno, njime nećete moći više mjeriti oralno, pa će vam trebati dva.
Digitalni toplomjer za uho
Većina friških roditelja pribjegava kupnji digitalnih toplomjera za uho, jer je tako najlakše i najbezbolnije izmjeriti bolesnoj i razdražljivoj bebici ili malom djetetu tjelesnu temperaturu. Ovaj toplomjer koristi infracrvene zrake kod mjerenja temperature u ušnom kanalu.
+
Ukoliko se pravilno koriste, ovi toplomjeri su brzi i točni. Izvrsni su kada se temperatura treba brzo izmjeriti jer je dijete nemirno, cendravo i razdražljivo. Može se koristiti kod beba starijih od 3 mjeseca, starije djece i kod odraslih.
-
Ne preporučuju se za novorođenčad tj. bebice mlađe od 3 mjeseca. Koliko je praktičan, toliko je zahtjevan za rukovanje. Treba ga dobro namjestiti u ušni kanal i redovito mijenjati kapice koje ćete pronaći u ljekarni.
Ponekad je neprecizan, a ponekad pokazuje drastične razlike u temperaturi u odnosu na obični digitalni, pa to može zbuniti roditelje. Zahtijeva veliku preciznost kod korištenja i najbolje ga je koristiti kada je dijete usnulo i mirno. Nekima više služi kao orjentir da li temperatura pada ili raste.
Napomena:
Ukoliko vam digitalni toplomjer za uho pokazuje različite rezultate u nekoliko uzastopnih mjerenja, isprobajte sljedeću metodu – izmjerite djetetu temperaturu u oba uha, uzmite veću vrijednost od dvije i od nje oduzmite 0,5 stupnja. Npr. ako dijete u lijevom uhu ima temperaturu 37,5, a u drugom 37,9, znači da mu je temperatura najvjerojatnije 37,4.
Toplomjer duda varalica
I ovdje se radi o digitalnom toplomjeru koji se koristi za bebe koje i inače dudaju. Beba jednostavno duda do trenutka dok toplomjer ne izmjeri najvišu temperaturu. U reklamnim letcima pročitat ćete da je za to potrebna svega jedna minuta i da su odstupanja minimalna.
+
Beba neće ni primjetiti da joj se mjeri temperatura.
-
Ne preporučuju se za novorođenčad. Kod beba je važno da duda bude stalno u ustima tj. da je mališan ne vadi iz usta i ponovno stavlja. Ukoliko beba ima i problema s nosićem koji curi i ne može disati, vjerojatno ćete se namučiti da dudu drži tri do pet minuta (a ne jednu minutu kako se reklamira) u ustima. Može se dogoditi da ćete ovaj skupi toplomjer koristiti vrlo kratko, ako beba u potpunosti odbaci dudanje ili joj guma na varalici postane premala.
Toplomjer za čelo
Ovaj tzv. bezkontaktni toplomjer koristi se jednostavnim prislanjanjem na temporalnu arteriju na čelu, gdje infracrveni skener mjeri tjelesnu temperaturu.
+
Temperatura se izmjeri za svega šest sekundi i izuzetno je praktičan za mjerenje temperature kod mališana, ali ga mogu koristiti i odrasli.
-
Ne preporuča se za korištenje kod novorođenčadi tj. djece mlađe od tri mjeseca. Mnogi mu zamjeraju upitnu točnost i preciznost, a tu je i problem skupoće, jer ovaj toplomjer stoji više od drugih modela u ovom pregledu.
Trakice za čelo
Trakice za mjerenje tjelesne temperature sadrže tekuće kristale koji reagiraju na toplinu. Trakica se jednostavno zaljepi na čelo, a temperatura se pokazuje promjenom boje.
+
Mogu ga koristiti i djeca i odrasli i prilično je jednostavan i bezbolan način mjerenja.
-
Većina korisnika kaže da su ove trakice neprecizne. Mogući razlog je taj što kristali u trakicama reagiraju i na temperaturu okoline tj. prostorije. Liječnici neće priznati izmjerenu temperaturu pomoću ovih ljepljivih trakica. Ukoliko se ipak odlučite na trakice, ne koristite ih kod novorođenčadi, a pazite i s bebama i malom djecom, jer se ponekad trakica čvrsto zaljepi za kožu, pa skidanje može biti bolno (a ovisno o proizvođaču).
Živin toplomjer
Liječnici ga vole najviše, a roditelji sve manje i manje. Ovaj toplomjer također se može koristiti i rektalno i oralno, te na stari dobri način – ispod pazuha. Roditelji također s živinim toplomjerom imaju problema, kada su im djeca nemirna i nestrpljiva.
+
Pogodan je za mjerenje na tri spomenute pozicije, ali više odgovara odraslima.
-
Djeca nemaju strpljenja tri do pet minuta držati toplomjer bilo gdje, koliko živinom toplomjeru treba da pokaže najvišu temperaturu. Tu je i opasnost od loma tankog stakalca, curenja i isparavanja žive, odnosno trovanja djeteta.
Dobro je znati…
Normalno je da je temperatura mjerena u uhu, rektalno ili oralno viša do jedan stupanj nego temperatura mjerena ispod pazuha.
Kod digitalnih toplomjera dobro je napraviti tri uzastopna mjerenja i naći prosjek. Ako je toplomjer kvalitetniji ne bi smio pokazivati velike razlike u temperaturi nakon dva ili više mjerenja, jer u protivnom aparat nije dobar ili nije bio dobro korišten.
U nekim bolnicama i ordinacijama liječnici vam neće priznati temperaturu mjerenu u uhu te će ponoviti mjerenje dobrim starim živinim toplomjerom.
Jedan jako zanimljivi paketić koji sve ima za bebu i spremno je za put te priruci i toplomjer a nije ni skup:
http://www.eko-butik.com/kompletzanjegubebe